Monday, 31 October 2011

mikro pengajaran

Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun               : (   3K   )
Tarikh               :  20 -10 -2011
Masa                :  11.25pm-11.35pm  
Bilangan Murid: 35 orang
Tema               : Alam Sekitar
Tajuk                : Pelanduk dengan Si Bangau
Objektif            : Pada akhir pembelajaran ,murid-murid dapat menggunakan penjodoh     
                          bilangan dengan betul dalam sesuatu situasi.
Pengetahuan Sedia ada: Murid-murid  pernah  belajar penjodoh bilangan
Kemahiran Bahasa : Mendengar ,bertutur ,dan membaca
Sistem Bahasa : tatabahasa ( penjodoh bilangan )
Pengisian kurikulum : ilmu -moral
                                   Nilai-  berhati-hati ,
KBT                          :KB( menghubung kait)
Bahan bantu mengajar :  Gambar  , kad putih dan kad hitam

 
Langkah /masa
Isi Pelajaran Pengajaran dan pembelajaran
Aktiviti Pengajaran
dan Pembelajaran
       Catatan
   Set induksi
    ( 3minit  )
Guru menunjukkan Gambar
Apakah benda yang terdapat dalam gambar ini?
Pisau ,cincin,durian.kopi



1.Guru menunjukkan  gambar  sambil menampal di atas papan hitam.
2.Guru meminta murid melihat  dengan teliti
3.Guru bertanya soalan
4.Guru meminta murid menjawab   soalan
5.Guru masukkan topik hari ini.
Kemahiran :
mendengar ,
melihat ,
bertutur
ABM: 
Gambar

Langkah              
      1
   (7minit)

Menerangkan penjodoh bilangan
  1.Bilah
-untuk benda yang tajam.
Contoh: pisau,gunting,
              kapak
  Ayat : kakak memotong   daging dengan sebilah pisau

2.bentuk 
-untuk mengira benda yang melengkung
-Contoh :cincin ,mata      kail,subang
Ayat : Emak saya ada sebentuk cincin yang cantik.

3.ulas  
-untuk mengila jumlah biji dengan isinya bagi buahan-buahan
Contoh :durian,limau,
nangka
 Ayat: Di dalam pinggan  itu 
    ada  lima ulas durian.

4. cawan  
-untuk benda-benda yang diisi dalam cawan.
 Contoh :minuman,gula,
              tepung
 Ayat: Saya minum sacawan
   milo setiap pagi.










1. Guru meminta murid-murid menumpukan perhatian .
2. Guru menunjukkan penjodoh bilangan satu persatu sambil dan menerang .
3. Guru meminta murid mengeja penjodoh bilangan






























Kemahiran :
membaca ,
mendengar

ABM:
Kad   Putih
 Kad Hitam